Log4 (x-2) + log4 (x-8) = 1

+1
Ответы (1)
  1. 22 сентября, 02:17
    0
    Log₄ (x-2) + log₄ (x-8) = 1

    log₄ (x-2) (x-8) = log₄4

    log₄ (x²-8x-2x+16) = log₄4

    x²-10x+16=4

    x²-10x+12=0

    D = (-10) ²-4*1*12=100-48=52

    x₁ = (10+2√13) / 2=5+√13

    x₂ = (10-2√13) / 2=5-√13