8 (2x+3) + 7 (-4x-3)

4 (3-2x) - 5 (6-x)

10 (4x-9) - 8 (5x+6)

0,1 (20x-30) + 6 (-4x+4)

+5
Ответы (1)
  1. 18 мая, 11:25
    0
    A) 16x+24-28x-21. 24-21=-16x+28x. 3=12x. x=4. б) 12-8x-30+5x. - 8x+5x=-12+30. - 3x=18. x=-6. в) 40x-90-40x-48. 40x-40x=90+40. x=130 г) 2x-3-24x+24. 2x-24x=3-24. - 22x=-21. x=0.95