12+15 а+24 а+5 а при а=0, а,=10

+2
Ответы (1)
  1. 5 июля, 05:38
    0
    А=0

    12 + 15*0 + 24*0 + 5*0 = 12

    а=10

    12 + 15*10 + 24*10 + 5*10=

    12+150+240+50=452