Обратите в неправильную дробь 1 5/6; 4 2/3; 5 1/8; 6 1/4; 3 5/7; 1 7/9; 6 2/9; 3 3/8; 8 1/5; 4 6/11

+2
Ответы (1)
  1. 27 августа, 07:52
    0
    1 5/6=11/6;

    4 2/3=14/3

    ; 5 1/8=41/8

    ; 6 1/4=25/4

    ; 3 5/7=26/7

    ; 1 7/9=16/9

    ; 6 2/9=56/9

    ; 3 3/8=27/8

    ; 8 1/5=41/5

    ; 4 6/11=50/11