1) уравнение: 3x+7x+18=178

1) уравнение: (3724+p) : 54=69

+2
Ответы (1)
  1. 17 февраля, 14:13
    0
    1) 3 х+7 х + 18 = > 10 х + 18

    10 х + 18 = 178 = > 10x = 178-18 = 160

    x = 160/10 = 16

    2) (3724+p) : 54 = 69 = > 3724+p = 69*54 = 3726

    p = 3726-3724 = 2