Определи коэффициенты 1) 2 а*7 2) 3 б * (-5 с) 3) - 1/2 х * (-у) 4) 4mn * (-0.2) 5) - x*2p * (-0.5) 6) - b * (-3d) * (-1|3) 7) 2c * (-c) * (-8) 8) y*6y * (-0.01y) 9) - 0.25n * (-4n в квадрате) 10) (-4 а в квадрате) 11) - 4 а в квадрате

+4
Ответы (1)
  1. 5 февраля, 22:07
    0
    1) 2 а*7=14 а

    2) 3 б * (-5 с) = - 15 бс

    3) - 1/2 х * (-у) = - 1/2 ху

    4) 4mn * (-0.2) = - 0,8 мн

    5) - x*2p * (-0.5) = рх

    6) - b * (-3d) * (-1/3) = - бд

    7) 2c * (-c) * (-8) = 16 с^2

    8) y*6y * (-0.01y) = - 0,06 у^3