4/5 м-3/4 м+2/3 м при м = 2; 31/3

+1
Ответы (1)
  1. 14 сентября, 07:18
    0
    4/5 м-3/4 м+2/3 м=48/60 м-45/60 м+40/60 м=43/60 м

    43/60 м при м=2

    43/60*2=86/60=43/30=1 13/30

    43/60 м при м=31/3

    43/60*31/3=1333/180=7 73/180