Вычисли и сделай проверку 7410:3; 4850:5; 618:6; 912:3; 37600:4; 81600:6; 424000:4; 86400:8;

+4
Ответы (1)
  1. 6 декабря, 22:43
    0
    1) 7410:3=2470 (проверяем 2470*3=7410)

    2) 4850:5=970 (проверяем 970*5=4850)

    3) 618:6=103 (проверяем 103*6=618)

    4) 912:3=304 (304*3=912)

    5) 37600:4=9400 (9400*4=37600)

    6) 81600:6=13600 (13600*6=81600)

    7) 424000:4=106000 (106000*4=424000)

    7) 86400:8=10800 (10800*8=86400)