Упростите выражения:

А) (4g-4) + (7-g)

Б) (6h+13) - (9-5h)

+4
Ответы (1)
  1. 27 ноября, 22:15
    0
    (4g-4) + (7-g) = 4g-4+7-g=3g+3

    (6h+13) - (9-5h) = 6h+13-9+5h=11h+4