4 икс+2 икс-7=5 е) 8=3 икс-икс

+4
Ответы (2)
  1. 24 мая, 13:47
    0
    4x+2x-7=5

    4x+2x=7+5

    6x=12

    x=12:6

    x=2

    8=3x-x

    -3x+x=-8

    -2x=-8

    x=-8: (-2)

    x=4
  2. 24 мая, 14:28
    0
    6 х=12

    х=2. 8=2 х

    х=4

    ...