Вычислите: 2) 3 целыз 1/3 * 2 целых 2/5 * (2 - 4 целых 8/15 * 3/17) 4) (10 целых 3/4 - 12 : 1 целую 1/5) * 4/9 + 2 целых 1/6 + 3 целых 1/4 : 5 целых 1/5

+2
Ответы (1)
  1. 21 августа, 20:52
    0
    2.

    1) 4 8/15*3/17=4/5

    2) 2-4/5=1 1/5

    3) 3 1/3*2 2/5=10/3*12/5=8

    4) 8 * 1 1/5=8*6/5=48/5=9.6

    4.

    1) 12:1 1/5=12*5/6=10

    2) 10 3/4-10=3/4

    3) 3/4*4/9=1/3

    4) 3 1/4:5 1/5=13/4*5/26=5/8

    5) 1/3+2 1/6==2 2/3

    6) 2 2/3+5/8=2 31/24=3 7/24