F (x) = 5x^3-4x^2+2 если х1 = 1 х2=-1

+1
Ответы (1)
  1. 1 марта, 09:14
    0
    F (1) = 5*1-4*1+2=5-4+2=3

    F (-1) = 5 * (-1) - 4*1+2=-5-4+2=-7