X + (x-y) * 3-y если х=4139,=2028

+4
Ответы (2)
  1. 21 ноября, 18:21
    0
    X + (x-y) * 3-y

    если x = 4139, y = 2028, то

    4139 + (4139 - 2028) * 3 - 2028 = 8444

    1) 4139 - 2028 = 2111

    2) 2111*3=6333

    3) 4139 + 6333 = 10472

    4) 10472 - 2028 = 8444
  2. 21 ноября, 18:30
    0
    X+3x-3y-y

    4139+3 (4139) - 3 (2028) - 2028=16556-4056=12500