Вычислить:|-12,9| + |7,1| - |-4,2| + |0,2|

+1
Ответы (2)
  1. 10 мая, 03:32
    0
    |-12,9| + |7,1| - |-4,2| + |0,2| = 12,9 + 7,1 - 4,2 + 0,2 = 16.

    |a| = a, где a ≥ 0

    |-a| = a, где a ≥ 0
  2. 10 мая, 05:55
    0
    |-12,9| + |7,1| - |-4,2| + |0,2| = 12,9 + 7,1 - 4,2 + 0,2 = 20 - 4,2 + 0,2 = 15,8 + 0,2 = 16