A) 1 цел 4/9+2 цел5/18

б) 3 цел 5/24-1 цел7/36

в) 2 цел7/30+3 цел9/20-4 цел59/60

+5
Ответы (1)
  1. 4 декабря, 07:26
    0
    1 4/9+2 5/18=1 8/18+2 5/18=3 13/18

    3 5/24 - 1 7/36=3 15/72 - 1 14/72=2 1/72

    2 7/30+3 9/20 - 4 59/60=2 14/60+3 27/60 - 4 59/60=5 41/60 - 4 59/60=4 101/60 - 4 59/60=42/60=7/10