5 (5x-5) = 3x pomoqite pojaluysta

+4
Ответы (1)
  1. 7 июля, 16:35
    0
    5 (5x - 5) = 3x

    25 х - 25 = 3 х

    25 х - 3 х = 25

    22 х = 25

    х = 25/22 = 1 целая 3/22