Cos^2x-3sinxcosx+2sin^2x=0

Решение уравнения

+4
Ответы (1)
  1. 4 октября, 01:59
    0
    Cos^2x-3SinxCosx+2Sin^2x=0 | : Cos ²x≠ 0

    1 - 3tgx + 2tg²x = 0

    tgx = t

    2t² - 3t + 1 = 0

    D = 1

    t₁ = 1 t₂ = 1/2

    tgx = 1 tgx = 1/2

    х = π/4 + πk, k ∈Z x = arctg (1/2) + πn, n ∈ Z