6 х + 4 (2 х+7) при х = 3

9e + 2 (6 у+50) при у = 7

+1
Ответы (1)
  1. 12 мая, 02:04
    0
    6*3+4 (2*3+7) = 18+4 (6+7) = 18+4*13=18+52=70

    9 е+2 (6*7+50) = 9 е+2 (42+50) = 9 е+2*92=9 е+184