6x^ - (2x-3) (3x-1) при x=-2

+1
Ответы (1)
  1. 31 октября, 22:49
    0
    6x² - (2x-3) (3x-1) при x=-2

    6x² - (2x-3) (3x-1) = 6 х²-6 х²+9 х+2 х-3=11 х-3=11 * (-2) - 3=-22-3=-25