What is the maximum value of 10cos^2x - 6sinxcosx + 2sin^2x

+5
Ответы (1)
  1. 8 октября, 12:58
    0
    f (x) = 2-4 sin2 (x) + 4sin (x) f (x) = 2-4 sin2 ⁡ (x) + 4sin⁡ (x). Let t=sin (x) t=sin⁡ (x). Then 0
    g (t) = - 4 t2 + 4t + 2