Cos (x - 3 пи/4) = - √2/2

+4
Ответы (1)
  1. 20 февраля, 05:20
    0
    cos (x - 3pi/4) = - √2/2

    x - 3pi/4 = + - arccos (-√2/2) + 2pi*k, k прин Z

    x - 3pi/4 = + - (pi - arccos (√2/2)) + 2pi*k, k прин Z

    x - 3pi/4 = + - (pi - pi/4) + 2pi*k, k прин Z

    x - 3pi/4 = + - (3pi/4) + 2pi*k, k прин Z

    x = + - (3pi/4) + 3pi/4 + 2pi*k, k прин Z