4 целых 1/4 : (- 2 целых 3/4) = Х: 3 / 34

+1
Ответы (1)
  1. 26 апреля, 21:14
    0
    4 1/4: (-2 3/4) = х: 3 / 34

    17/4: (-11/4) = х: 3/34

    -17/11=х: 3/34

    х=-17/11*3/34

    х=-3/22