Выполнение действия: 1) 2/9+7/11-10/99;. 2) 3 5/12 + 9 1/6 - 5 1/18; 3) 18/85+6 5/63 - 7/18; 4) 5 2/3+11 7/12-4 3/4; 5) 9 2/5+3/8-4 3/20; 6) 10 1/12+2 5/36-2 7/72

+5
Ответы (1)
  1. 22 июня, 03:46
    0
    1) 2/9 + 7/11 - 10/99 = (2 * 11 + 7 * 9 - 10 * 1) / 99 = 22/99 + 63/99 - 10/99 = 75/99 = 25/33

    2) 3 5/12 + 9 1/6 - 5 1/18 = 41/12 + 55/6 - 91/18 = (41*3 + 55 * 6 - 91*2) / 36 = 123/36 + 330/36 - 182/36 = 271/36 = 7 19/36

    3) 18/85 + 6 5/63 - 7/18 = 18/85 + 383/63 - 7/18 = (18 * 126 + 383 * 170 - 7 * 595) / 10710 = 2268/10710 + 65110/10710 - 4165/10710 = 63213/10710 = 21071/3570 = 5 3221/3570

    4) 5 2/3 + 11 7/12 - 4 3/4 = 17/3 + 139/12 - 19/4 = (17 * 4 + 139 * 1 - 19 * 3) / 12 = 68/12 + 13912 - 57/12 = 150/12 = 25/2 = 12 1/2

    5) 9 2/5 + 3/8 - 4 3/20 = 47/5 + 3/8 - 83/20 = (47 * 8 + 3 * 5 - 83 * 2) / 40 = 376/40 + 15/40 - 166/40 = 225/40 = 45/8 = 5 5/8

    6) 10 1/12 + 2 5/36 - 2 7/72 = 121/12 + 77/36 - 151/72 = (121 * 6 + 77 * 2 - 151 * 1) / 72 = 726/72 + 154/72 - 151/72 = 729/72 = 81/8 = 10 1/8