1/2a+1/3a + 1/6 a при a = 12

+4
Ответы (2)
  1. 25 января, 00:43
    0
    1/2*12+1/3*12+1/6*12=6+4+2 = 12
  2. 25 января, 03:40
    0
    Вот ответ: 6+4+2 = 12