Разложите на множители многочлен

1) ab-8a-bx+8x 3) ax-y+x-ay

2) ax-b+bx-a 4) ax-2bx+ay-2by

+2
Ответы (1)
  1. 23 апреля, 00:35
    0
    1) ab-8a-bx+8x = a (b-8) - х (b-8) = (b-8) (а-х)

    2) ax-b+bx-a = ax+bx-a-b=x (a+b) - (a+b) = (a+b) (x-1)

    3) ax-y+x-ay = ax-ay + x-y=a (x-y) + x-y = (x-y) (a+1)

    4) ax-2bx+ay-2by=ax+ay - 2bx - 2by=a (x+y) - 2b (x+y) = (x+y) (a-2b)