Log 1/2 (9x+6) - log 1/2 3 = log 1/3 17

+2
Ответы (1)
  1. 10 апреля, 03:23
    0
    ОДЗ

    9x+6>0⇒x>-2/3

    log (1/2) (9x+6) = log (1/2) (3*17)

    9 х+6=51

    9 х=45

    х=5