Log 5 X + log 5 (X-4) = 1

+4
Ответы (1)
  1. 30 марта, 23:09
    0
    X (x-4) = 5

    x^2-4x-5=0

    D=16-4*1 * (-5) = 36

    x1 = (4-6) / 2=-1

    x2 = (4+6) / 2=5