Вычисли удобным способом. (48+62) / 10, (80+56) / 8, (48+54) / 6, (80+20) / 5, (100+140) / 3, (150+45) / 5, (200+120) / 8, (48+210) / 7

+3
Ответы (2)
  1. 13 ноября, 02:15
    -1
    (48+62) / 10=110/10=11; (80+56) / 8 = (80/8) + (56/8) = 17; (48+54) / 6 = (48/6) + (54/6) = 17; (80+20) / 5=100/5=20; (100+140) / 3=240/3=80; (150+45) / 5 = (150/5) + (45/5) = 39; (200+120) / 8 = 320/8=40; (48+210) / 7=258/7=36.8571429 ≈37;
  2. 13 ноября, 02:22
    +1
    1) 110/10=11

    2) 136/8=17

    3) 102/6=17

    4) 100/5=20

    5) 240/3=80

    6) 195/5=39

    7) 320/8=40

    8) 258/7=37