f' (x) = 0, если f (x) = х^3+3x^2-x

+4
Ответы (1)
  1. 8 августа, 04:10
    0
    Если f (x) = х^3+3x^2-x, то f' (x) = 3 х ²+6 х-1=0⇒х1=-1+2√3/3

    х2=-1-2√3/3