Log7 (x-1) + log7 (x-2) = log7 (x+2)

+2
Ответы (1)
  1. 27 марта, 04:15
    0
    ОДЗ

    x>1, x>2, x>-2

    x∈ (2; ∞)

    log (7) (x-1) (x-2) = lof (7) (x+2)

    x²-3x+2=x+2

    x²-4x=0

    x (x-4) = 0

    x=0 ∉ОДЗ

    х=4