1) log5 (x-4) = log5 (12-5x) 2) log3 (x2 + 3x - 7) = 1 3) log7 4=log7 x-log7 9 4) 3log7 (-1 степень) x = log7 (-1 степень) 9 + log7 (-1 степень) 3 5) lg (5x-4) = lg (1-x) 6) log0,6 (x2 - 3x - 10) = 0

+4
Ответы (1)
  1. 20 февраля, 13:41
    0
    1) x-4=12-5x

    x+5x=12+4

    6x=16

    x=16/6

    2) x2+3x-7-3=0

    x1=-5

    x2=2

    3) 4=9x

    x=4/9

    5) 5x-4=1-x

    6x=5

    x=5/6