Log7 (x-1) ≤ log7 2+log7 3

+2
Ответы (1)
  1. 31 июля, 20:32
    0
    Log7 (x-1) <=log7 (2) + log7 (3)

    log7 (x-1) <=log7 (2*3)

    x-1<=6

    x<=5

    x=[-бесконечности; 5]