1) 3 (28 а + b) - 73a+8b при а+b=7;

2) 3m + 35 n + 8 (3m-n) при m+n=4;

3) 17 (3c+5d) + 6c-28d при c + d=2.

+3
Ответы (1)
  1. 4 февраля, 17:38
    0
    1) 84 а+3b-73a+8b

    11a+11b=29

    2) 3m+35n+24m+8n

    27m+43n=74

    3) 51c+85d+6c-28d

    57c+57d=116