Вычислите: в) (1-1/2) : (1/2-1/3) ; г) ((2/3) + 1/3) : 2/3;

+3
Ответы (2)
  1. 3 сентября, 12:48
    0
    1) 1 - 1/2 = 1/2

    2) 1/2 - 1/3 = 3/6 - 2/6 = 1/6

    3) 1/2 : 1/6 = 6/2 = 3

    Ответ 3

    1) 2/3 + 1/3 = 3/3 = 1

    2) 1 : 2/3 = 3/2 = 1,5

    Ответ 1,5
  2. 3 сентября, 13:03
    0
    В) 1/2: (3/6-2/6) = 1/2:1/6=1/2*6/1=6/2=3 г) ((2/3) + 1/3) : 2/3=3/3:2/3=3/3*3/2=9/6=3/2=1 и1/2 надеюсь что помог