5/7 а + 3/14 а при а = 4 2/3; 7/13

+2
Ответы (2)
  1. 1 апреля, 10:46
    0
    5/7 а+3/14 а=10/14 а+3/14 а=13/14 а

    а=4 2/3

    4 2/3*13/14=14/3*13/14=13/3=

    =4 1/3

    а=7/13

    7/13*13/14=1/2
  2. 1 апреля, 11:59
    0
    А * (5/7 + 3/14) = а * (10/14 + 3/14) = 13/14 а.

    При а = 4 2/3: 4 2/3 * 13/14 = 14/3 * 13/14 = 13/3 = 4 1/3,

    При а = 7/13: 7/13 * 13/14 = 1/2