А) 6877-х = 2000+984 б) а + 354=413+48 в) 29400:х = 700*21 г) 419+х = 209*4

+4
Ответы (1)
  1. 3 августа, 20:59
    0
    А) 6877-х=2000+984

    6877-х=2984

    -х=2984-6877

    х=-2984+6877

    х=3893

    б) а+354=413+48

    а+354=461

    а=461-354

    а=107

    в) 29400/х=700*21

    29400/х=14700

    х=29400/14700

    х=2

    г) 419+х=209*4

    419+х=836

    х=836-419

    х=417