Log2 (5x-7) - log2 5=log2 21

+4
Ответы (1)
  1. 5 мая, 13:20
    0
    5x-7>0⇒x>1,4

    log (2) [ (5x-7) / 5]=log92) 21

    (5x-7) / 5=21

    5x-7=105

    5x=112

    x=22,4