Log6 36+log2 32=?

log6 36-log2 32=?

log3 9+log2 8=?

log3 9-log2 8=?

+5
Ответы (2)
  1. 15 июня, 04:04
    0
    6²=36, 2⁵=32, 3²=9, 2³=8

    log₆36+log₂32=2+5=7

    log₆36-log₂32=2-5=-3

    log₃9+log₂8=2+3=5

    log₃9-log₂8=2-3=-1
  2. 15 июня, 06:02
    0
    1) log6 36+log2 32 = log6 6^2+log2 2^5 = 2+5=7

    2) log6 36-log2 32 = log6 6^2-log2 2^5 = 2-5=-3

    3) log3 9+log2 8 = log3 3^2+log2 2^3 = 2+3=5

    4) log3 9-log2 8 = log3 3^2-log2 2^3 = 2-3=-1