A) log6 (12) + log6 (x) = log6 (24)

б) log2 (3x) = log2 (4) + log2 (6)

+1
Ответы (1)
  1. 11 ноября, 20:17
    0
    A) log6 (12) + log (6x) = log6 (24)

    log6 (12x) = log6 (24)

    12x=24

    x=2

    б) log2 (3x) = log2 (4) + log2 (6)

    log2 (3x) = log2 (24)

    3x=24

    x=8