Реши уравнения 7/10-с=1/5; у: 8=1/10; у-1/12=5/6; а+1/6=7/12; х•1/3=1/5; а-4/9=1/3; 4:b=1/4; 5•y=1/2.

+4
Ответы (1)
  1. 4 сентября, 23:44
    -1
    1) 7/10-c=1/5

    c=7/10-2/10

    c=5/10

    c=1/2

    2) y:8=1/10

    y=8/10

    y=4/5

    3) y-1/12=5/6

    y=10/12+1/12

    y=11/12

    4) a+1/6=7/12

    a=7/12-2/12

    a=5/12

    x*1/3=1/5

    x=3/5

    5) a-4/9=1/3

    a=1/3+4/9

    a=3/9+4/9

    a=7/9

    6) 4:b=1/4

    b=1

    7) 5*y=1/2

    y=1/10