Сократите дробь 24/60 12/48 20/36 14/56

+3
Ответы (1)
  1. 13 ноября, 02:52
    0
    24/60=4/10 или 2,5 сокращаем на 6

    12/48=1/4 сокращаем на 12

    20/36=5/9 сокращаем на 4

    14/56=1/4 сокращаем на 14