Вычислите: - 3/5-1/5; 2) - 1/3-2/3; 3) - 3/7-4/7; 4) - 4 3/8-2 1/4; 5) - 6 1/2 - 3 5/7; 6) - 9 - 3 5/9

+5
Ответы (1)
  1. 8 апреля, 07:19
    0
    1) - 4/5

    2) - 1

    3) - 1

    4) - 35/8-9/4=-35/8-18/8=-50/8=-6 1/4

    5) - 13/2-26/7=-91/14-52/14=-143/14=-1 314

    6) - 9/1-32/9=-81/9-32/9=-113/9=-1 5/9