3sinxcosx-2cos^2x=0.

+3
Ответы (1)
  1. 5 июля, 19:39
    0
    3sinxcosx - 2cos²x = 0;

    cosx (3sinx - 2cosx) = 0. ⇔[ cosx = 0; 3sinx - 2cosx = 0.⇔[ cosx = 0; tqx=2/3.

    [ x = π/2+π*n; x = arctq (2/3) + π*n, n∈Z.

    ответ : π/2 + π*n; arctq (2/3) + π*n, n∈Z.