Вычислите: f' (0), f' (-2), если f (x) = 4x^2+x-7

+1
Ответы (1)
  1. 21 июля, 13:21
    0
    F (x) = 4x^2+x-7

    f' (x) = 4*2x+1=8x+1

    f ' (0) = 8*0+1=1

    f ' (-2) = 8 * - 2+1=-15