2 (4 а+7) + 5 а при а=3

8 (7+3b) - 31 при b=2

9a+3 (a-5) при а=4

52+4 (11+b) при b=6

+5
Ответы (1)
  1. 1 мая, 06:05
    0
    2 (4 а+7) + 5 а = 2 (4*3+7) + 5*3=38+14+15=67

    (87+3*2) - 31=87+6-31=61

    9*4+3 (4-5) = 36+12-15=33

    52+4 (11+6) = 52+44+24=120