Упростите выражения:

10a - (5a-3 (4x+7 (8a-x)) - 19x) - 9x

33b - (-80b+5 (5b-6 (11a-3b)) + 300a) - 30a

+1
Ответы (1)
  1. 29 марта, 13:20
    +1
    10a - (5a-3 (4x+7 (8a-x)) - 19x) - 9x = 10a - (5a - 3 (4x+56a-7x) - 19x) - 9x = 10a - (5a - 12x - 168a + 21x - 19x) - 9x = 10a - 5a + 12x + 168a - 21x + 19x - 9x = 173a - x

    33b - (-80b+5 (5b-6 (11a-3b)) + 300a) - 30a = 33b - (80b + 5 (5b - 66a + 18b) + 300a) - 30a = 33b - (80b + 25b - 330a + 90b + 300a) - 30a = 33b - 80b - 25b + 330a - 90b - 300a - 30a = - 162b