Sin 150°-cos 720° + tg 225°

+4
Ответы (1)
  1. 15 апреля, 03:54
    0
    Sin 150°-cos 720° + tg 225°=sin (90+60) - cos (360+360) + tg (180+45) = cos 60 - cos360 + tg 45 = 0,5-1+1=0,5