Сократите дробь: а) 18/20,5/30,16/12,30/20,9/12,2/8. б) 65/26,17/51,12/8,24/40,15/6,10/100

+2
Ответы (2)
  1. 15 июня, 03:50
    0
    18/20=9/10, 5/30=1/6, 16/12=4/3,30/20=3/2, 9/12=3/4, 2/8=1/4.

    65/26=5/2, 17/51=1/3, 12/8 = 3/2, 24/40=6/10, 15/6=5/2, 10/100=1/10.
  2. 15 июня, 04:55
    +1
    А) 9/10,1/6,4/3,3/2,3/4,1/4.

    б) 5/2,1/3,3/2,3/5,5/2,1/10.