Представьте в виде многочлена

(5+X) (5-X)

(Y-9) (9+Y)

(7+2X) (2X-7)

(X-Y) (X+Y)

(X-5) во 2 степени

(2X-3Y) во 2 степени

(7+3Y) во 2 степени

(1-2XY) во 2 степени

(6+X) во 2 степени

+3
Ответы (1)
  1. 26 ноября, 10:26
    0
    (5+х) (5-х) = 25-5 х+5 х-х²=25-х²

    (у-9) (9+у) = 9 у+у²-81-9 у=у²-81

    (7+2 х) (2 х-7) = 14 х-49+4 х²-14 х=4 х²-49

    (х-у) (х+у) = х²+ху-ху-у²=х²-у²

    (х-5) ²=х²-10 х+25

    (2 х-3 у) = 4 х²-2*2 х*3 у+9 у²=4 х²-12 ху+9 у²

    (7+3 у) = 49+42 у+9 у²

    (1-2 ху) = 1-4 ху+4 х²у²

    (6+х) ²=36+12 х+х²