2/3m, если m=1/2; 2/5; 2 1/2

+5
Ответы (2)
  1. 27 апреля, 16:22
    0
    2 / (3 * 1/2) = 4/3

    2 / (3 * 2/5) = 10/6=5/3

    2 / (3 * 2 1/2) = 2 / (3 * 5/2) = 4/15
  2. 27 апреля, 18:32
    0
    При m=1/2

    (2/3) m = (2/3) · (1/2) = 1/3

    при m=2/5

    (2/3) m = (2/3) · (2/5) = 4/15

    при m = 2 1/2=5/2 (2/3) m = (2/3) · (5/2) = (5/3)